Запитання – відповідь : Зберігати чи ні педагогічне звання вчителю, який має неповну вищу освіту
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 наказу МОН № 805 педагогічні звання, присвоєні до набрання чинності цим наказом, є дійсними до атестації педагогічних працівників, проведеної згідно з Положенням про атестацію.
Тому до закінчення процедури проведення чергової або позачергової атестації педагогічних працівників за Положенням про атестацію за ними зберігаються присвоєні за попередньою атестацією педагогічні звання незалежно від того, є у них кваліфікаційна категорія чи ні.
Відповідно до пункту 10 розділу І Положення про атестацію за результатами атестації педагогічні звання присвоюють / підтверджують педагогічним працівникам, які, зокрема, мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст першої категорії» /«спеціаліст вищої категорії».
Згідно з пунктом 7 розділу ІІ Положення про атестацію атестаційні комісії І та ІІ рівнів ухвалюють рішення про присвоєння / підтвердження кваліфікаційних категорій і педагогічних звань або про відмову в такому присвоєнні / підтвердженні.
Однак атестаційні комісії, що створені відповідно до Положення про атестацію, не наділені повноваженнями скасовувати чи позбавляти педагогічних працівників педагогічних звань, що присвоєні згідно з попереднім Типовим положенням.
Стаття 58 Конституції України передбачає, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Тому педагогічне звання «старший учитель», присвоєне вчителеві початкових класів, який має базову або неповну вищу педагогічну освіту, на умовах попереднього Типового положення, має зберігатися за час його роботи на цій посаді.