Соціально-економічний напрямок

Невчасно виплатили розрахункові при звільненні працівника: дії роботодавця-порушника

1066555544Департамент з питань праці Державної служби України з питань праці у листі від 30.11.2023 р. № 4206/2/2.1-23а розповідає про виплати сум звільненому працівникові у випадку несвоєчасного остаточного розрахунку з ним при звільненні.

У листі звернули увагу на те, що за умов невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені ст.116 КЗпП (при відсутності спору про їх розмір), такий роботодавець повинен виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців. Це прописано у ч. 1 ст. 117 КЗпП.

Детальніше...

ФІНАНСУВАННЯ ШКІЛ ІЗ МАЛОЮ КІЛЬКІСТЮ УЧНІВ: РОЗʼЯСНЕННЯ

20240306 15510309Доступ до якісної освіти для всіх дітей — одна з головних цілей роботи Міністерства освіти і науки України. Такі міжнародні дослідження, як PISA, а також результати ЗНО (НМТ) показують, що учні із сільських шкіл, як правило, мають нижчі навчальні успіхи, ніж їхні однолітки з малих і великих міст. Тому найперше забезпечення доступу до якісної освіти стосується дітей із сіл.
Пояснюємо рішення уряду про зміни у фінансуванні оплати праці вчителів шкіл із малою кількістю учнів із 2025 року.
У чому саме полягає рішення уряду?

Детальніше...

Заміна вчителя з погодинною оплатою: що з надбавками та доплатами?

20240306 1551030Вчитель школи захворів. Його заміняє інший вчитель, за що йому проводиться погодинна оплата. Під час заміни вчитель перевіряє зошити. Чи нараховувати йому доплату за перевірку зошитів? Чи нараховувати цьому вчителю надбавки, які були йому встановлені за вислугу років та за престижність?

Згідно з п. 73 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102, погодинна оплата для вчителів допускається лише при оплаті їх праці за проведені години заміщення тимчасово відсутніх у зв'язку з хворобою або з інших причин учителів, яке тривало не більше двох місяців.

Детальніше...

На яку кваліфікаційну категорію атестувати учителя, який має ступінь магістра і педстаж ?

567655443398«Яку кваліфікаційну категорію присвоювати вчителеві зі ступенем вищої освіти магістра, який має три роки педагогічного стажу й атестується вперше?».

Статтею 50 Закону України «Про освіту» установлено, що педагогічний працівник проходить чергову атестацію не менше одного разу на п’ять років, крім випадків, передбачених законодавством. Атестація педагогічних працівників може бути черговою або позачерговою. Пунктом 4 розділу І Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом МОН від 09.09.2022 № 805 (далі — Положення про атестацію), установлено, що атестація є обов’язковою. Передбачено, що педагогічний працівник проходить чергову атестацію не менше одного разу на п’ять років, окрім випадків, визначених пунктом 7 розділу III Положення про атестацію.

Детальніше...

Щодо надання без збереження заробітної плати невикористаної оплачуваної відпустки

56765544339Відповідно до абзацу третього частини першої статті 12 Закону України від 15.03.2022 N 2136-IX "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" (далі - Закон N 2136), із урахуванням змін, внесених Законом України від 22.12.2023 N 3494-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань" (далі - Закон N 3494), у період дії воєнного стану надання працівнику будь-якого виду відпустки (крім відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустки у зв'язку з усиновленням дитини) понад щорічну основну відпустку, передбачену абзацом першим цієї частини, за рішенням роботодавця може здійснюватися без збереження заробітної плати.

Детальніше...

Більше статей...

З офіційних джерел