Запитання - відповідь: Чи зараховувати навчання до страхового стажу, а службу в армії до педагогічного стажу
Педагогічний стаж — це сумарна тривалість трудової діяльності педагогічних, науково-педагогічних працівників у закладах освіти (інших установах та організаціях) на визначених посадах, пов’язаних з освітнім процесом.
Страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058‑IV, далі — Закон № 1058). Аналогічну норму передбачає і стаття 14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).
Розглянемо всі варіанти.
Страховий стаж для оплати лікарняних
Під час навчання заклад освіти не сплачує за студентів страхові внески. Тому період навчання не зараховують до страхового стажу для призначення пенсії чи оплати лікарняних.
Однак страховий стаж обчислюємо за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, зокрема, за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, а за періоди до 01.07.2000 — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 2 ст. 14 Закону № 1105). До набрання чинності Законом № 1105 до стажу для оплати лікарняних зараховували лише час навчання в професійно-технічних закладах освіти.
Отже, період навчання в закладах вищої освіти не зараховуйте до стажу для оплати лікарняних.
Страховий стаж для пенсійного забезпечення
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Законом № 1058, зараховують до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених Законом № 1058 (ч. 4 ст. 24 Закону № 1058).
Закон № 1058 набрав чинності 01.01.2004. До 01.01.2004 до стажу роботи, який дає право на пенсію, зараховували навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі (п. «д» ч. 3 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII).
Отже, період навчання в закладі вищої освіти на денній формі навчання до 01.01.2004 зараховуйте до стажу для пенсії.
Стаж педагогічної роботи
Період навчання в закладах освіти не зараховують до стажу педагогічної роботи.
До стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років педагогічних та науково-педагогічних працівників зараховують час роботи на посадах, передбачених переліком, затвердженим постановою КМУ від 14.06.2000 № 963, а також:
- час роботи на посаді старшого піонервожатого у період до 01.04.1991;
- час роботи на посаді військового керівника та керівника допризовної підготовки у період до 01.09.1994;
- час, протягом якого виконувалися обов’язки батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу;
- час роботи на посаді групової медичної сестри дитячих ясел та ясел-садків;
- час роботи у спортивних школах усіх типів на посадах керівників, їхніх заступників з основного виду діяльності, тренерів-викладачів, тренерів-методистів, інструкторів-методистів, акомпаніаторів та на посадах тренерів-викладачів спеціалізованих закладів освіти спортивного профілю, тим науково-педагогічним працівникам, що працюють за профілем у вищих закладах освіти, керівників фізичного виховання, викладачів фізкультури вищих закладів і професійно-технічних закладів освіти, учителів фізкультури, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи, які працюють за профілем у ЗЗСО, і педпрацівників, які працюють за профілем у позашкільних та дошкільних закладах освіти;
- час роботи викладачів професійно-теоретичної підготовки, старших майстрів і майстрів виробничого навчання професійно-технічних закладів освіти за відповідною професією (спеціальністю) на виробництві та у сфері послуг (п. 2 Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2001 № 78, далі — Порядок № 78).
Порядок № 78 не передбачає можливості зарахувати час навчання в закладах освіти до стажу педагогічної роботи. Натомість, до стажу педагогічної роботи зараховують час перебування громадян України на військовій службі (п. 5 Порядку № 78).
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховують громадянам України до їхнього страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII).
Отже, період проходження військової служби зараховуйте до стажу педагогічної роботи.
Ольга Догадіна: керівник експертної групи «Експертус Кадри»