Про основні зміни в соціальному страхуванні, які відбулися з 1 січня 2023 року

8765440980З 1 січня 2023 року набула чинності нова редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Перехід на е-лікарняні

Було.Закон № 1105 визначав лише термін «електронний реєстр листків непрацездатності» і в питаннях призначення допомоги з тимчасової непрацездатності розглядав листок непрацездатності як паперовий документ.

Стало. Окрім терміна «електронний реєстр листків непрацездатності», Закон № 1105 містить визначення термінів:

   медичний висновок про тимчасову непрацездатність — електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров’я та містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для створення листка непрацездатності;

   листок непрацездатності — сформований програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, і зареєстрований за єдиним реєстраційним номером цього реєстру електронний документ, що є підставою для звільнення від роботи, призначення страхових виплат відповідно до законодавства про соціальне страхування.

Змінили страховика

Було. Фонд соціального страхування України (ФСС) був страховиком, тобто органом, який керував та управляв загальнообо­в’яз­ковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, акумулював страхові внески, конт­ролював використання коштів, забезпечував фінансування виплат за цими видами загальнообо­в’я­з­кового державного соціального страхування.

Стало. Пенсійний фонд України (ПФУ) став страховиком, тобто уповноваженим органом управління в системі загальнообо­в’яз­кового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку. Також ПФУ є держателем та адміністратором електронного реєстру листків непраце­здатності як складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообо­в’я­зкового державного соціального страхування (далі — РЗО).

ПФУ перевірятиме, чи обґрунтовано видали, продовжили листки непрацездатності й документи, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем і реєстрів.

Скасували обо­в’я­зкову наявність комісії із соціального страхування

Було. Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг ухвалювала комісія / уповноважений із соціального страхування, яку створювали / обирали на підприємстві, в установі, організації. До складу комісії входили представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації / профспілкового представника або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Стало. Рішення про призначення страхової виплати ухвалює страхувальник або уповноважені ним особи.

Страхувальник або уповноважені ним особи:

·        конт­ролюють, чи правильно нарахували та своєчасно здійснили страхові виплати;

·     ухвалюють рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково);

·     розглядають підставу та правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.

Тобто з 1 січня 2023 року комісії із соціального страхування в установі перестають функціонувати.

Уточнили порядок визначення розміру допомоги з тимчасової непрацездатності

Було.Закон № 1105 визначав, що для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності в розмірі 100% середньої зарплати / доходу застраховані особи додавали копії відповідних посвідчень або інших документів, які підтверджують право на пільгу.

Стало. Розмір допомоги з тимчасової непрацездатності, зокрема на пільгових умовах, визначатимуть шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-комунікаційними системами органів державної влади, підприємств, установ та організацій або на підставі копії відповідних посвідчень чи інших документів, які підтверджують право на пільгу.

Змінили строк для розгляду питання оплати лікарняних і фінансування виплат

Було. Документи для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності, з вагітності та пологів розглядали не пізніше 10 днів з дня їх надходження.

Матеріальне забезпечення виплачували, якщо за його призначенням звернулися не пізніше 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності, встановлення інвалідності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, смерті застрахованої особи або члена сім’ї, який перебував на її утриманні.

ФСС фінансував страхувальників протягом 10 робочих днів після надходження заяви.

Стало. Документи для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності розглядатимемо не пізніше 10 робочих днів з дня їх надходження, а для призначення допомоги з вагітності та пологів — не пізніше 3 робочих днів з дня їх надходження.

Страхові виплати призначатимуть, якщо за їх призначенням звернулися не пізніше 6 календарних місяців з дня відновлення працездатності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, з дня смерті застрахованої особи або члена її сім’ї.

ПФУ фінансуватиме страхувальників протягом 3 робочих днів після надходження заяви-розрахунку, зокрема в електронній формі.

З офіційних джерел