Чи вплинуть простій та відпустка без збереження зарплати через карантин на страховий стаж для пенсії і лікарняних?

976980--990Чи зарахують працівникам період відпусток без збереження зарплати за угодою сторін на час карантину до стажу для пенсії та оплати лікарняних? А період простою через карантин?

Для відповіді спираймося на дві норми:

1.       Страховий стаж – період, протягом якого особа підляга­ла страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, та за який щомісяця роботодавець або особа сплачували страхові вне­ски в сумі не менше мінімального страхового внеску (ч. 1 ст. 21 За­кону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страху­вання» від 23.09.1999 року № 1105-ХІV).

2.       Мінімальний страховий внесок – сума коштів, що визнача­ють розрахунково як добуток розміру мінімальної зарплати і роз­міру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), встановлених законом, на місяць, за який нарахо­вують зарплату/дохід (ч. 13 ст. 1 Закону України «Про загальнообо­в'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV).

Отже, якщо працівник увесь місяць перебував у відпустці без збереження зарплати, цей період йому не зарахують до страхо­вого стажу

    

Працівнику, який увесь квітень і травень у 2020 році перебував у відпустці без збереження зарплати через карантин, не нарахували зарплату. Як наслідок: роботодавець не нараховував і не сплачував ЄСВ. Працівнику не зарахують до страхового стажу два місяці.

Натомість час простою не з вини працівника ввійде до страхо­вого стажу для пенсії чи лікарняних, адже за час простою роботода­вець сплачує ЄСВ щонайменше у розмірі мінімального страхового внеску.

Нагадаємо, що за час простою не з вини працівника, зокрема на період оголошення карантину, заробітну пла­ту виплачують з розрахунку не нижче від двох третин тарифної став­ки встановленого працівникові розряду/окладу (ст. 113 КЗпП зі зміна­ми, внесеними Законом України від 30.03.2020 № 540-ІХ).

Ірина Житкова, керівник групи експертів МСFR Кадри

З офіційних джерел