З 1 вересня – перевірки Держпраці та збільшені трудові штрафи

460529f179c2a2cae8f5d1f170c2e71700З 1 вересня 2020 року розмір мінімальної зарплати збільшився до 5000 грн. Це означає, що штрафи за порушення законодавства з праці теж зросли. А тут ще й Держпраці вирішила поновити інспекційні відвідування.

З 1 вересня 2020 року Держпраці посилює інспекційні заходи щодо виявлення у суб’єктів господарювання неоформлених працівників.

За повідомлення Державного центру зайнятості, перевірки розпочалися у роботодавців, які мають найвищий ризик застосування незадекларованої праці. Це суб’єкти, у яких обсяг наданих послуг (виконаних робіт) не відповідає фактичній чисельності найманих працівників, у яких відбулося зменшення кількості найманих працівників під час карантину та відсутня позитивна динаміка працевлаштування після пом’якшення карантинних заходів, а також ті, які приховують трудові відносини, замінюючи їх іншими видами цивільних або господарських відносин.

Нові збільшені розміри штрафів

Причина такої активності цілком зрозуміла: саме з 01.09.2020 р. мінімальна заробітна плата становить вже 5 тис. грн, що впливає на штрафні санкції за ст. 265 КЗпП.

Наведемо їх у таблиці.

Порушення за ст. 265 КЗпП

Розмір відповідальності

Фактичний допуск працівника до

роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час

у разі фактичного виконання

роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків

50 тис. грн на момент виявлення порушення за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

До юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої – третьої груп, застосовується попередження

Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків, вчинене повторно протягом двох років з дня виявлення порушення 

15 тис. грн на момент виявлення порушення за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

Порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі

15 тис. грн на момент

виявлення порушення

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці

10 тис. грн на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

Недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами «Про військовий обов’язок і військову службу»«Про альтернативну (невійськову) службу»«Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

20 тис. грн на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.

До юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої – третьої груп, застосовується попередження

Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні

15 тис. грн на момент виявлення порушення

Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні при проведенні перевірки щодо виявлення наступних порушень – фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків

80 тис. грн на момент виявлення порушення

Порушення інших вимог законодавства про працю, крім передбачених абзацами другим – восьмим цієї частини

 5 тис. грн за кожне таке порушення

Порушення інших вимог законодавства про працю, крім передбачених абзацами другим – восьмим цієї частини вчинені повторно протягом року з дня виявлення порушення

10 тис. грн за кожне таке порушення

А як же ж мораторій на перевірки?

Як свого часу повідомляло Мінекономіки, державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності ідентифікується за сферами контролю, а не за органами, які його здійснюють. Що це означає, буде зрозуміло на прикладі трудових перевірок.

Під мораторієм на перевірки, введеним на час карантину Законами №530-ІХ та №533-ІХ, наразі є перевірки Держпраці у сфері охорони праці.

А ось перевірки Держпраці у сфері державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції під мораторій не підпадають.

Отже, Держпраці як орган проводити перевірки може. Але лише за тими сферами, які не потрапляють під мораторій!

То як щодо перевірок неоформлених працівників, виплати зарплати «у конвертах» та інших порушень трудового законодавства, крім охорони праці? Мораторій на них не встановлено. Водночас відсутні на сьогодні й доручення Прем’єр-міністра України для здійснення інспекційних відвідувань, які є окремою підставою для проведення інспекційних відвідувань роботодавців (п. 8 ч. 5 Порядку №823).

Тож наразі очікуємо інспекційні відвідування. І якщо Держпраці не перевірятиме охорону праці, то перевірка, скоріш за все, законна. Проте в цьому слід переконатися у кожному конкретному випадку під час допуску. А ми нагадаємо, на що варто звернути увагу.

Перевірки неоформлених працівників

Нагадаємо, що з 23.07.20200 р. до постанови КМУ від 21.08.2019 р. №823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» були внесені зміни, які наразі розмежовують повноваження Держпраці та органів місцевого самоврядування.

Так, заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться виключно інспекторами Держпраці та її територіальних органів.

За органами місцевого самоврядування (інспектори праці виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад) залишили лише перевірки: 

  • своєчасної та у повному обсязі оплати праці,
  • дотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці,
  • оформлення трудових відносин.

новини від «Дебету-Кредиту»

З офіційних джерел