Про забезпечення соціальних пільг та гарантій працівників освіти Снігурівського району

Законодавство України визначає соціальний діалог як процес визначення та зближення позицій, досягнення спільних домовленостей та прийняття узгоджених рішень сторонами соціального діалогу, які представляють інтереси працівників, роботодавців та органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, з питань формування та реалізації державної соціальної та економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин. В сфері освіти Сторонами такого діалогу на районному рівні є районні організації профспілок та відділи або управління освіти району чи міста.

 Традиційно, Снігурівський районний комітет профспілки в своїй співпраці з відділом освіти стоїть на засадах конструктивного діалогу.

Основними питаннями, які розглядаються на спільних засіданнях, є питання соціальної забезпеченості працівників освіти району, зокрема, педагогів. Райком профспілки бере безпосередню участь під час бюджетного процесу на всіх його етапах. Це і формування пропозицій до бюджету, їх прийняття та ознайомлення з ними органів виконавчої влади, їх відстоювання під час розгляду і прийняття та, обов’язково, контролю за виконанням взятих бюджетних зобов’язань. Пропозиції щодо формування бюджету відділу освіти накопичуються протягом року, виходячи із реалій сьогодення, а також після ретельних перевірок діяльності як відділу освіти так і закладів освіти Снігурівщини, спрямованих, перш за все, на виявлення порушень у сфері соціального забезпечення педагогів. А сюди, зокрема, входить правильність та своєчасність нарахування і виплати заробітної плати з усіма доплатами та надбавками, які визначені колективними договорами, виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, виплати відпускних єдиним траншем, виплата винагороди за сумлінну працю та зразкове виконання обов’язків педагогами, виплата премій з фонду економії заробітної плати, оплата заміни уроків, відшкодування витрат на періодичне проходження курсів підвищення кваліфікації тощо. Зібрані членами Президії райкому профспілки пропозиції детально обговорюються на засіданнях Президії за участю начальника відділу освіти або його заступника, а також головного бухгалтера та економіста.

 Рекомендації, вироблені таким чином, вносяться до проекту бюджету з відповідними розрахунками, а також, за потреби, супроводжуються пояснювальним листом. Найбільш активно районний комітет профспілки долучається до бюджетного процесу на стадії розробки та затвердження його проекту у жовтні-грудні щороку, де відстоює інтереси спілчан. Результатом такої співпраці відділу освіти і райкому профспілки є головний кошторис, в якому збережено діючі соціальні гарантії та пільги освітянам району. Так в 2011 році, як і в попередні роки, зусиллями відділу освіти та райкому профспілки було збережено існуючу мережу навчальних закладів району, що, безумовно, сприяє зайнятості працівників. Жодного разу за 2010-2011 роки не було порушено строки виплати заробітної плати,відпускних та оздоровчих виплат, відшкодувань на відрядження педагогам, які проходять планове підвищення кваліфікації, на що було витрачено 68 тис. грн.. Окрім обов’язкової заробітної плати, працівники освіти району отримують стимулюючі та надбавки за напруженість у складність у роботі  від 10 до 50 відсотків, у 2011 році на ці виплати було витрачено 385 тис. грн., а в 2012 році заплановано близько 400 тис. грн.. Педагоги району щорічно отримують винагороду за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов’язків в розмірі до посадового окладу. У 2011 році винагороду за сумлінну працю було виплачено на суму 150 тис. грн., в 2012 році заплановано не менше 110 тис. грн.. У Снігурівському районі вже склалася позитивна практика виплат відпускних та оздоровчих єдиним траншем при виході працівника у відпустку. Отримують матеріальну допомогу на оздоровлення і  технічні працівники закладів освіти району. Так у 2011 році всі технічні працівники дошкільних навчальних закладів отримали на оздоровлення по окладу, а технічні працівники загальноосвітніх та позашкільних начальних закладів району від 10 до 50 відсотків від посадового окладу. Всього кількість  працівників освіти району, яким запроваджено щомісячні доплати до ставки в розмірі 10% і більше за складність та напруженість у роботі – 123. Всі працівники, які працюють в нічний час, отримують додаткову оплату працю в нічні години, що становить від 35 до 40% від окладу за фактично відпрацьований час.

У 2011 році відділом освіти разом з райкомом профспілки, та за участю спеціалістів УПСЗН району, обласної СЕС було проведено атестацію робочих місць кухаря та кочегара(машиніста) котельної на твердому паливі. Ця подія стала знаковою для близько 100 працівників освіти району, які за її результатами та положеннями колективних договорів почали отримувати доплати від 4 (кухарі) до 8 (кочегари) відсотків до посадового окладу за фактично відпрацьованих час за роботу у шкідливих та важких умовах. Наприкінці 2011 року при формуванні бюджету саме райком профспілки відстояв закладення відповідних сум на виплати по атестації робочих місць. До того ж кожен з кухарів тепер отримує 1 день до щорічної відпустки, а кочегар 3 дні, що є суттєвим досягненням соціально-економічного захисту наших спілчан. Райком профспілки турбується не лише за педагогів району, а й за обслуговуючий технічний персонал закладів освіти. На контролі райкому, з поміж іншого, знаходиться щорічна курсова перепідготовка електриків та кочегарів району, саме завдяки клопотанням райкому у 2011 році ці працівники пройшли безкоштовне централізоване навчання та перевірку свої знань.

Завдяки заключним колективним договорам додаткові оплачувані відпустки до 7 календарних днів мають керівники навчальних закладів, їх заступники та помічники, секретарі, завідуючі господарствами, секретарі, машиністи прання, медичні працівники, кухарі та інші категорії працівників, а це не менше 180 осіб станом на 2012 рік. Додаткові соціальні відпустки в закладах освіти району мають близько 120 жінок.

Постійно зростає сума коштів, витрачених на запровадження непередбачених законодавством  (додаткових) пільг та виплат працівникам освіти Снігурівського району. Так за 2011 рік ця сума склала 799 грн.,  у 2010 році сума становила 971 грн. на одного члена профспілки, в 2009 – 663 грн., а в 2008 році – 401 грн. Бюджет 2012 року, без виключення, став складним для освітян області, і в тому числі освітян Снігурівського району. І лише завдяки плідній співпраці районної профспілкової організації з відділом освіти, міською радою, органами виконавчої влади на місцях, власне фінансовим управлінням райдержадміністрації вдалося сформувати кошторис, який покликаний слугувати соціально-економічному захисту освітян району. Так. у 2012 році стовідсотково заплановані такі статті витрат:

 • оплата праці – 100%;
 • винагорода педагогічним працівникам за сумлінну працю – 10%;
 • матеріальна допомога на оздоровлення педпрацівникам та бібліотекарям – 100%, та частково техперсоналу;
 • створено преміювальний фонд у розмірі близько 2% від фонду оплати праці;
 • оплата планової курсової перепідготовки педагогів – 100%;
 • передбачено коштів на проведення щорічних медичних оглядів – 100% від потреби.

Завдяки плідній співпраці райкому профспілки та наших соціальних партнерів вдалося досягти виконання таких заходів, передбачених районною Угодою, колективними договорами:

 • надання дезінфікуючих та миючих засобів – отримують всі прибиральниці, помічники кухарів, машиністи прання, кухарі;
 • надання спецодягу та спеціальних приладів (технічний персонал) – отримують всі кочегари, електрики, працівники по обслуговуванню, прибиральниці, завгоспи, гардеробники, двірники, кухарі, помічники кухарів, комірники;
 • додаткова оплата праці та відпустки працівникам, які працюють на атестованих місцях, за важкі та шкідливі умови праці;
 • надання соціальних відпусток;
 • оплата праці в нічний час (доплата від 35 до 40%);
 • оздоровлення спілчан та їх дітей на базі «Зміна» та в ДОТ «Романтик»;
 • вітання ювілярів, пенсіонерів, кращих педагогічних працівників району, переможців профспілкових змагань – нагородження грамотами, цінними подарунками;
 • вітання молодих спеціалістів, новопризначених спеціалістів;           надання матеріальної допомоги на лікування, у зв’язку із  похованнями, скрутним матеріальним становищем тощо;

Підводячи підсумок, треба зазначити, що пріоритетним завданням роботи районної  організації залишається дотримання статутних норм, що має забезпечити організаційне зміцнення профспілкових організацій і  досягти поставленої мети можливо за допомогою підвищення рівня інформованості. Саме інформованість та залучення технічних засобів на сучасному етапі може стати важливою складовою громадського визнання Профспілки.  

 

Голова Снігурівського райкому профспілки     Кисіль В.О.

З офіційних джерел